Tento článek poskytuje teoretický úvod do způsobu uspořádání paměti aplikace. Seznámíme se s jednotlivými bloky paměti a jejich významem a dále bude výklad stručně doplněn o téma virtualizace paměti s pomocí operačního systému a tím buzení dojmu její větší velikosti, než má počítač ve skutečnosti k dispozici.

Pokračovat ve čtení

Při psaní jakéhokoliv programu si nevystačíme často jen v čísly a texty. Potřebujeme třeba si například definovat náš vlastní datový Zákazník, který bude reprezentovat nějaký pojem v problémové doméně naší aplikace. K tomu nám mohou posloužit dva způsoby definice vlastních datových typů “záznam”, které se skládají s dalších položek. Jsou to struktury a třídy.

Pokračovat ve čtení

Často potřebujeme alokovat, či jinak řečeno si rezervovat, paměť na dynamické části paměti, jelikož neznáme potřebnou délku v době kompilace programu, ale až za jeho běhu. Například přečtení obsahu souboru do paměti, jehož délka nemůže být v době překladu známá. Chytré ukazatele jsou prostředek, který v sobě drží právě referenci či adresu na takto alokovanou paměť a mohou ji automaticky spravovat. Proč se jim říká “chytré” se dovíte po přečtení tohoto článku.

Pokračovat ve čtení